Ekonomik büyümenin lokomotifi olan küçük ve orta büyüklükteki işletmelere (KOBİ) odaklanan ve 2014-2020 yıllarını kapsayan dönemde uygulanacak olan COSME Programına ülkemizin katılımına ilişkin anlaşma, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın Brüksel ziyareti kapsamında imzalandı.

7 yıllık bütçesi yaklaşık 2,3 Milyar Avro olan Program, Avrupa 2020 Stratejisinin akıllı, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme hedeflerinin gerçekleştirilmesinde büyük rol oynayan KOBİ’lere büyük imkanlar tanımaktadır.

KOSGEB koordinasyonunda yürütülecek olan Program kapsamında ülkemizdeki işletmelerin rekabet edebilirliğinin ve sürdürülebilirliğinin güçlendirilmesi ve girişimcilik kültürünün teşvik edilmesi ile KOBİ’lerin kurulması ve büyümesi desteklenecektir.

COSME Programının ülkemizde uygulanması ile KOBİ’lerin finansmana ve pazara erişimlerinin kolaylaştırılması, işletmelerin rekabet edebilirliğinin ve sürdürülebilirliğinin sağlanması ile girişimcilik kültürünün teşvik edilmesi hedeflenmektedir.

ABİGEM, ULUTEK, Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, Bursa KOSGEB gibi kurumların dahil olduğu Doğu Marmara Konsorsiyumu’nda Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi de yerini almıştır.

Write a Reply or Comment