KOÜ TTO-Cost ve İkili İşbirlikleri Bilgi Günü gerçekleştirildi.

Konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, KOÜ TTO Yöneticisi Mehlika Kocabaş Akay, TÜBİTAK Bilimsel Programlar Uzman Yardımcısı Murat Tiltak ve akademisyenler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, her yapılan projenin üniversitemize maddi ve manevi çok büyük katkı sağladığını belirterek, “Üniversitemizde mevcut durumda TÜBİTAK ve Bilimsel Araştırma projeleri başarıyla yürütülüyor. 35 tane TÜBİTAK projesi var ve yürütülmekte olan her proje bize değer katıyor. Bu kapsamda oldukça önemli olan bu toplantıya katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi. Mehlika Kocabaş Akay ise ARDEP projelerinde 100’de 125 oranında artış sağlandığını aktararak, “Her yıl 110’un üzerinde ARDEP başvurusu yapılıyor ama 10-12 arası proje kabul görüyor. Kabul oranını arttırmak istiyoruz. Bugün de projelerin uluslararası boyuta nasıl ulaştırılabileceği konusunda konuşacağız” açıklamasını yaptı.

Davetli konuşması TÜBİTAK Bilimsel Programlar Uzman Yardımcısı Murat Tiltak ise ulusal kaynaklarla desteklenmiş araştırma projelerinin Avrupa düzeyinde koordinasyonunu sağlayan, Avrupa bilim insanlarının ortak çalışmalarını destekleyen ve Network ağı olan European Cooperation in Science and Technology (COST) hakkında sunum yaptı. Tiltak, Türkiye’nin kurucu üyeleri arasında yer aldığı COST’un kuruluşu, yönetim yapısı, tematik alanları, COST aksiyonları, COST katılım kazanımları, COST aksiyonlarına katılım başlıklarıyla ilgili bilgiler verdi.

Write a Reply or Comment