Teknoloji Transfer Ofisleri Fikirleri Canlandırıyor

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (KOÜ TTO) aracılığı ile Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonunda “TÜBİTAK 1512 Tekno Girişim Programı” adlı bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, Tanıtım ve Etkinlik Sorumlusu Yüksek Mühendis Esra Başardı ile Şirketleşme ve Girişimcilik Uzmanı Erkin Bilaloğlu katıldı.

Erkin Bilaloğlu Teknoloji Transfer Ofisinin tanımından bahsederek transfer ofislerinin üniversitelerin ürettiği akademik bilginin sanayiye aktarmasını veya var olan bilgilerin ürüne dönüştürülmesini sağlayan aracı olduğunu söyledi.

Teknoloji transfer ofislerinin akademik faydalarından da bahseden Bilaloğlu transfer ofislerinin, akademisyenlere ürettikleri bilgiyi nasıl ürüne dönüştüreceği konusunda yönlendirme yaptığını belirtirken ayrıca akademisyenlerin mevcut patent ve iş fikirlerini nasıl ticarete dökeceği konusunda yönlendirme yaptığını kaydetti.

Erkin Bilaloğlu TÜBİTAK 1512 girişimcilik destek programından da bahsederek “Bu program 2012 yılında uygulamaya koyuldu. Bu programla üretilecek ürünün teknoloji tabanlı ve ürünü üretecek teknolojinin var olması gerekiyor. Yani TÜBİTAK’a başvurduğunuzda bu ürünün üretilebilir olması gerekiyor. Ayrıca başvuran ekibin veya kişinin bu teknolojiyi gerçekleştirebilmesi lazım. En önemlisi ürünün mutlaka ticarileşme potansiyeli olması gerekiyor” dedi.

Programın belirli aşamaları olduğunu belirten Bilaloğlu “TÜBİTAK’ın seçtiği 17 teknoloji transfer ofisi var. Öncelikle bu fikirler bu ofislere gelerek bir ön değerlendirmeden ve çeşitli eğitimlerden geçer ve buradan TÜBİTAK’a gönderilir. TÜBİTAK kendi içinde bir değerlendirmede bulunup uygun gördüğü kişilere 150.000 liraya kadar kredi verebiliyor” şeklinde konuştu.

Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Şirketleşme ve Girişimcilik Uzmanı Erkin Bilaloğlu konuşmasının sonunda iş kurma fikri olan ve finansal kaynağa ihtiyaç duyan kişilerin bu tür programlara başvurması gerektiğini belirtirken bu programların girişimcilere cesaret verdiğini sözlerine ekledi

Write a Reply or Comment