Teknoloji Transfer Ofisleri İle İşbirliği Çalıştayı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 04.03.2014 tarihinde Başiskele/Kocaeli’de “AR-GE MERKEZLERİ PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ VE TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSLERİ İLE İŞBİRLİĞİ ÇALIŞTAYI” düzenlendi. Çalıştay’a Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, Bilim Sanayi ve Teknoloji Genel Müdürü Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, ödül alan firma kuruluşları, endüstrici, iş adamları ve birçok üniversitenin Teknoloji Transfer Ofisleri katıldı.

B
ilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ar-Ge merkezlerinde çalışanların sigorta primlerinin, işveren payının yüzde 50’sini 2023 seneye kadar ödeme kararı aldıklarını söyledi. Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçiş sürecinin çok iyi kurgulanması gerektiğini anlatarak, ülke olarak bilgi temelli bir ekonomiye hazırlanmaları gerektiğini söyledi. “Başkası bilgiyi üretsin, biz burada onun lisansıyla üretim yapalım” düşüncesinin ülkeyi en fazla bugün olduğumuz seviyeye taşıyabildiğini ifade eden Işık, şu anda montaja dayalı üretimin ülkeyi taşıyabileceği sınıra ulaşıldığını kaydetti. Bakan Işık, konuşmasının sonunda dereceye giren Ar-Ge Merkezlerini de açıkladı. Genel sıralamada en başarılı ilk 3 Ar-Ge Merkezi şöyle: 1. Aselsan A.Ş, 2. Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kord Bezi San.Tic. A.Ş, 3. Roketsan Roket San. Tic.A.Ş. oldu. Sektörel bazında en başarılı Ar-Ge merkezlerinin isimleri ise, savunma sektöründe Aselsan A.Ş, tekstil sektöründe Kordsa Global Endüstriyel Iplik ve Kord Bezi San. Tic. A.Ş,
elektronik sektöründe Vestel Elektronik A.Ş, dayanıklı tüketim malları sektöründe Arçelik A.Ş, otomotiv sektöründe Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş, havacılık sektöründe Tusaş Türk Havacılık ve Uzay Sanayi ve Ticaret A.Ş, bilgisayar ve iletişim teknolojilerinde Airtıes Kablosuz İletişim Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş, otomotiv yan sanayinde Farplas Oto Yedek Parçaları Imalatı, Ithalatı A.Ş, kimya sektöründe Dyo Boya Fabrikaları A.Ş, ilaç sektöründe Zentiva Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş, Cam ve Seramik sektöründe Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş, Telekomünikasyon sektöründe ise Netaş Telekomünakosyon A.Ş, yazılım sektöründe C/S Enformasyon Teknolojileri Ltd.Şti. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Çalıştay’ın sonunda dereceye giren firmalara ödüllerini verdi.

Çalıştay’ın devamında Ar-Ge Merkezleri’nin, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nin, Üniversite-Sanayi işbirliği’nin ve Teknoloji Transfer Ofisleri’nin önemi vurgulanarak; Sanayicilerin ve Ar-Ge Merkezlerinin, Teknoloji Transfer Ofisleri’nden beklentileri konuşuldu.

Write a Reply or Comment