“Yeni Ar&Ge Reform Paketi” Kocaeli Üniversitesi’nde Akademisyenlere Tanıtıldı

Prof. Dr. Savaş Ayberk konferans salonunda gerçekleşen Ar-Ge Reform Paketi toplantısına, Rektör Yardımcısı ve Kamu-Üniversite-Sanayi İş Birliği Kocaeli İl Temsilcisi Prof. Dr. Bekir Çakır, Kocaeli Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Mustafa Ayhan, Kocaeli KOSGEB Müdürü Atacan Yücelen, Teknoloji Transfer Ofisi Yöneticisi Meliha Kocabaş Akay, KOSGEB Uzmanı Güven Aktaş ve Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri katıldı.

Resmi Gazetede 1 Mart’ta yürürlüğe giren yeni Ar-Ge Reform Paketi hakkında konuşan KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır, reform paketinin öğretim üyelerine avantaj sağladığını belirtti. Konuşmasına, “Kocaeli olarak tüm kurumlarda seferberlik ilan ettik. Bu reformun üniversite ve şehrimize önemli katkı sağlayacağı görüşündeyim” diye devam eden Çakır, tasarım merkezlerinin de kurulacağının sinyalini verdi.

Teknoloji Transfer Ofisi Yöneticisi Meliha Kocabaş Akay ise, Ar-Ge çalışmalarının amacı hakkında bilgi verdi. Kocabaş, Ar-Ge çalışmalarını; tasarım faaliyetlerini destekleme, Ar-Ge yatırımlarına özendirme, akademisyenler için kazançların arttırılması ve üniversite ile sanayi iş birliğini geliştirmek olarak tanımladı. Ar-Ge yapan şirketlere ve öğretim üyeleri hakkında vergi indirimlerinden bahseden Kocabaş, Tekno Girişim Kurumu kurmak isteyen öğrencilere mezuniyet sonrası ödenen 100 bin TL’nin 500 bin TL’ye, geri ödeme tarihi olan 5 yılın da 10 yıla çıkarıldığının altını çizdi. Kocabaş, “Ar-Ge Tasarım Merkezlerinde çalışan yüksek lisans öğrencilerinin bir buçuk yıl, doktora öğrencilerinin de iki yıl boyunca gelir vergisi istisnasından yararlanıyorlar” ifadelerini kullandı.

“Ar-Ge’ye Özendiriyoruz”

KOSGEB İl Müdürü Atacan Yücelen, Kocaeli işletmelerini ziyaret ettiklerini, “İşletmeleri ziyaret edip Ar-Ge konusunda özendiriyoruz. Reform paketi ile ilgili yeni maddeler var” sözleriyle vurguladı. Yücelen bu ziyaretler sırasında olumlu yönde dönüş aldıklarını söyledi. KOSGEB Uzmanı Güven Aktaş’ın KOSGEB’in tanımıyla başlayan sunumu kuruluş amacını anlatması, Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı’nın, değerlendirme kriterlerini anlatması ile toplantı son buldu.

Write a Reply or Comment